מבזקי להבה:

התבוללות (הקול היהודי)

התופעה המדאיגה של התבוללות, מתרחבת לצערינו ברחבי הארץ ואיננה פוסחת על אף מגזר. ראיון עם פעיל ארגון להב”ה, המכונה ‘הקוסם’, ופועל בעיקר עם בנות מהציבור הדתי לאומי. ‘הקוסם מספר כי כר פורה לקשרים בעיתיים, התפתח דוקא במסגרת השירות הלאומי.

התופעה המדאיגה של התבוללות, מתרחבת לצערינו ברחבי הארץ ואיננה פוסחת על אף מגזר. ארגון ‘להב”ה’, הינו אחד הארגונים המטפלים בבעיה, והוא פועל גם במקומות בהם היה ניתן לחשוב שהבעיה איננה נפוצה, כמו אולפנות ומרכזי השירות הלאומי. הארגון פועל הן בשיחות באולפנות ובמרכזי שירות לאומי, הן עם בנות שכבר נפלו, ועם משפחותיהם, ואף במציאת בית חם ומקום בטוח לאותן בנות.

תפסנו לשיחה את אחד מפעילי ארגון להב”ה, א’, שבשל ההצלחות הרבות שבפעילותו, מכונה ה’קוסם’. א’ נמצא בפעילות כבר למעלה משתים עשרה שנה (שמו נשמר כחסוי על מנת שיוכל להמשיך בפעילותו, שבמקרים רבים השתיקה יפה לה). הנתונים שנחשפו הפתיעו גם אותנו, ולא לטובה.

התבוללות בשירות הלאומי? מתנדבי שירות לאומי ערבים (חגי פריד)

כמה בנות שנקשרו עם ערבים מטופלות כיום על ידכם?

“בשנתיים האחרונות עברו תחת ידינו כשלוש מאות בנות אשר נפלו לקשר עם צעירים ערבים. בכל רגע נתון מדובר על עשרות בנות שמטופלות ברמה כזו או אחרת בו זמנית”, מספר ‘הקוסם’. “רבות מהבנות נכנסו לקשרים הללו במהלך ההתנדבות בשירות הלאומי. חלקן כבר סיימו את השירות הלאומי אך עדיין בקשר עם הערבים. רק עכשיו, התקשרה אלי בת המסיימת כעת את שנת השירות, ונפלה לקשר עם צעיר ערבי. הבחור הערבי השתמש בשם עברי וכך יצר עימה קשר. היום, כשהיא יודעת שהוא ערבי היא פנתה אלינו לבקשת עזרה. יש סיפור נוסף על בחורה שנקשרה עם ערבי במהלך השירות הלאומי וכבר שש שנים שהיא עדין חיה עימו”.

מדובר בתופעה ארצית החוצה מגזרים, כמה בנות נמצאות להערכתך בקשר עם ערבים?

“אני לא רוצה להגיד סתם מספרים, אבל אני יכול לומר שמדובר במספרים גדולים מאד. יש מקומות שאני יודע שאם אגיע לשם לדבר, אני אוכל להציל עוד המון בנות, כמו למשל בחיפה ובבאר שבע. הבעיה שבדרך כלל, הנושא לא כל כך מעניין מוסדות חילוניים, והם לא נותנים לנו לעשות אצלם הרצאות.

אני יכול לספר לך שפעם הגעתי למקום מסויים בו הרצאתי על הנושא. הייתה שם בת ששמעה את ההרצאה, הזדעזעה מאוד ועזבה את הערבי שהיה עימה בקשר. לאחר המקרה התקשרה אמה של אותה בת ואמרה לנו תודה רבה על העזרה. בנוסף סיפרה האם שההרצאה עזרה, וסיפרה על חברה של ביתה שעזבה גם היא ערבי עימו הייתה בקשר. ישנם עוד סיפורים רבים שבשל צנעת הפרט אני לא יכול לספר”.

באילו מקומות קיימת בעיית ההתבוללות הקשה ביותר?

“איפה לא?”, תמה ‘הקוסם’. “עיקר הבעיה היא בבתי חולים בהם עובדים גם ערבים. אך גם בסופרים בהם הבנות עובדות ישנה בעיה קשה. זה יכול להיות בת אשר באה בסך הכל לקנות במכולת, וזה יכול להיות בת שעובדת במקום בתור קופאית. היא אוכלת ועובדת יד ביד עם פועלים ערבים וזה מה שמוליד את הקשר ביניהם. במקרים רבים מדובר גם בנשים נשואות מהציבור החרדי (!)”.

במוסדות חילוניים אפשר להבין יותר היכן הבנות פוגשות צעירים ערבים, כיוון שהם נמצאים במרכזי הבילוי. לדבריך, בציבור החרדי הבעיה קיימת בעיקר בסופרים. אבל בנות השירות הלאומי או האולפנות בדרך כלל יותר מוגנות, איפה הן פוגשות את הערבים? האם מדובר בבנות שמבלות במקומות חילוניים?

“בשונה מהבנות החרדיות, שנתקלות בערבים בעיקר במקומות תעסוקה, בציבור הדתי לאומי, ברוב המקרים הבנות מכירות את הערבים במהלך השירות הלאומי. הבעיה קיימת בעיקר בבתי חולים, תחנות משטרה, מרכזי קניות וכן בהתנדבות במד”א, בהם נמצאים עובדים ומתנדבים ערבים. לדוגמא, טיפלנו בסיפור שקרה לא מזמן, עם פראמדיק ערבי שהפיל כמה נערות שהתנדבו איתו בתחנה, אחת אחרי השניה”.

“הבעיה מתעוררת בעיקר בתקופה בה הבת יוצאת מהבית, כדוגמת שנת השירות הלאומי”, מסביר ‘הקוסם’. “כשהבת רחוקה מהבית, זה כבר יכול להיות בהרבה מקומות. לדוגמא, בת שירות שנסעה, שלא במהלך שירות הלאומי, באוטובוס מירושלים לחיפה. במהלך הנסיעה, הכירה הנערה בחור ערבי ועד היום היא בקשר איתו. עצם היציאה מהבית שוברת משהו”.

“יש נקודה נוספת שאפילו אלו שמטפלים בבעיית ההתבוללות לא אוהבים להזכיר. זה נושא שלא נעים לדבר עליו, אבל בצפון הארץ, ישנה בעיה קשה עם העדה הדרוזית. הם אזרחים שמשרתים אמנם בצה”ל, אבל לצערנו דוקא בגלל העובדה הזאת, יש איתם בעיית התבוללות חמורה. יש לנו מידע על המון בנות מהצפון שנמצאות בקשר עם דרוזים”.

כמה בנות שירות סיימו עם מראה כזה?

מה אתה עושה בנידון? איך אתם פועלים למניעת תופעת ההתבוללות?

“ראשית אנו עורכים שיחות בבתי הספר ובאולפנות ללא תשלום. הכל בשביל להציל את הבנות. אלפי בנות כבר שמעו אותנו. דבר שני זה הפגישה עם המשפחות, תמיכה בהורים. אנו מדריכים את ההורים מה לעשות במצב בו נקלעה ביתם לקשר עם ערבי. יש היבט משמעותי של פעילות שמגיע מתחום העבודה הסוציאלית. דבר שלישי, כמובן, הוא הקשר האישי עם הבנות. עוד טלפון, עוד שיחה. חלק הבנות מטופלות בבית החם של ארגון ‘חמלה’, שם משקמים אותם עד שהם מתחתנות. אבל לשם לא כל אחת מתאימה”.

“יש הרבה שאוהבים להגיד שהם מצילים בנות אבל לא לכולם יש את הכלים, זה מאוד מסובך, בדרך כלל כולם שולחים אלינו. המקום היחידי שנותן את ההרצאות ללא תשלום ומטפל בבנות עד החתונה זה אצלנו, בארגון ‘להבה'”.

האם יצרת קשר עם אישים באגודה להתנדבות וכדומה?

“אני מרצה באגודה להתנדבות, יש לי שם קבוצות קבועות. את המרצים באגודה, בדרך כלל הדבר הזה לא כל כך מעניין. גם אלו המודעים לבעיה, לא יודעים מה לעשות, המצב הזה לא פשוט”.

בנוסף מציינים בארגון להב”ה כי האגודה להתנדבות נמנעת מלשתף פעולה עם פעילות משמעותית יותר להצלת הבנות. “אמנם נותנים לנו להעביר הרצאות, אך לטפל באופן אישי בבנות ולהיכנס לעובי הקורה, לא מתאפשר לנו לצערינו”, אומרים בארגון.

“יש המון סיפורי הצלחה, אבל אני מנוע מלספר את רובם. אנו בקשר גם עם גרעינים תורניים. יש גם ארגונים חרדיים שאנו בקשר עימם כמו ‘יד עזרה ושולמית’ שמספקים לנו הרבה מידע”, מסיים ‘הקוסם’. “אבל בסופו של דבר על הציבור להתעורר ולמנוע את הבעיות הללו. מדובר בתופעה חוצת מגזרים, ואין אדם שיכול היום לומר בבטחון, “לי זה לא יקרה”. אני מקווה שגם הציבור הדתי יפסיק לטמון את הראש בחול ויבין את גודל התופעה”.

תגובה אחת

  1. יהודי א-טומי

    ההומניסטים יעלו באש את המזה”ת, בנישואי תערובת.

    עקב נשואי תערובת יתערבבו בצבור החלוני אנשים רבים שאינם יהודים לפי ההלכה, ולא יהיה שום הכר בינם לבין החלוניים בני היהודיות, ואף יתוספו עליהם צאצאי התערובת, ואז כל אחד ואחד מבניו של הצבור העברי הלא-אורתודוקסי יעבור מהסטטוס הנוכחי של “בחזקת יהודי לפי ההלכה” לסטטוס של “ספק נכרי לפי ההלכה”. השנוי במעמדם של הלא-אורתודוקסים הרה אסון: היהודים שומרי המסורת, בגלל התגברות פחדם מנשואי תערובת של בניהם עם עברים-ספק-נכרים, ינקטו אמצעים להתבדלות (כבר עכשיו רבנים קוראים ליסד מרשם אוכלוסין פרטי), אמצעים שיהיו חמורים הרבה יותר משהם נוקטים היום כדי להתרחק מהצבור הלא-אורתודוקסי. התבדלות ממושכת מובילה לנכור הדדי. נכור ממושך מוביל לעוינות, עד להפרדה חברתית מוחלטת. מדובר במעגל שוטה. מרטין לותר קינג הזהיר: “אנשים בדרך כלל שונאים אחד את השני … מפני שהם מופרדים”. הפרדה חברתית מוחלטת ללא הפרדה גיאוגרפית וללא הפרדה של מוסדות השלטון כרוכה בהרבה נקודות חכוך-פצוץ בין פצלי האוכלוסייה העוינים זה לזה. (גגלו:” מודל מתמטי, שמנבא את הסיכוי לאלימות על רקע אתני ודתי לפי פריסה מרחבית של האוכלוסייה “)
    לכן צריך להקדים לשאול: האם חרות מ”רודנות פקידי ההלכה”, שתחילתה ערבוב עם אנשים מחוץ לעם וסופה פלוג פנימי, לא תתגלגל במשך הזמן למלחמת אזרחים בין שני העמים העבריים העוינים שהיא תיצור? (מצבנו נפיץ גם כיום: על הערכת קהילת המודיעין של ארה”ב על אפשרות של “עימות פנימי” בין “שמרנים ומתנחלים” לבין “ליברלים” בישראל שיתרחש עוד לפני שנת 2030 ר’ ידיעה מאת אמיר אורן ב”הארץ” 11.12.12 ), האם מלחמת אזרחים בפועל או אפילו רק מיתון כלכלי מתמשך ללא סוף שיתחיל כבר בשלב שבו יתעורר חששם של המשקיעים מפני אפשרות להדרדרות למלחמה כזאת, לא יחלישו את מדינת ישראל עד כדי פתוי הערבים להנחית עליה מכת חסול וכך יביאו ל”ברירת שמשון”? האם “הקהיליה הבינלאומית” לא תקדם את פני הרעה הצפויה בכך שתעקר את כוח המגן הלא-קונוונציונלי של מדינת ישראל המפוצלת שאין לסמוך עוד על יציבותה הפוליטית?
    האם עוד ימצאו ערבים שירצו בשלום או בפשרה עם מדינת ישראל אחרי שיווכחו שהיא כבר נכנסה למסלול של החלשות מתמדת?

השאר תגובה

כתובת הדואר שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים *

*